روز مهندس گرامی باد.

۸۶ بازدید

برای مهندسین بن بستی وجود ندارد، آنان یا راهی خواهند یافت یا راهی خواهند ساخت . . .
۵ اسفند ماه ٬ روز مهندس  بر شما دانشجویان و اساتید عزیز و فرهیخته مبارک باد.

روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ایرانی "خواجه نصرالدین طوسی"، روز مهندس

در قدیم مهندس به شخصی اطلاق می شده که به علم هندسه آگاهی می داشت. روزپنجم اسفند در تقویم‌ها روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ایرانی "خواجه نصرالدین طوسی " و "روز مهندسی" اعلام شده است.

هفتصد و پنجاه و چهارسال از درگذشت دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصرالدین طوسی می‌گذرد اما هنوز هم دستاوردهای علمی و آراء این دانشمند ایرانی محل رجوع است. خواجه نصرالدین طوسی از بزرگترین فلاسفه و ریاضی‌دانان و دانشمندان ایرانی است که پس از بزرگانی مانند "فارابی"، "ابوریحان بیرونی"، "ابوعلی سینا" و "رازی " ظهور کرد و امروز روز بزرگداشت او را روز مهندسی نام نهاده اند.

ریشه واژهٔ مهندس

ریشه واژهٔ مهندس واژه ای فارسی است. این واژه در فارسی میانه به گونه ای تلفظ می‌شده که پس از وام گرفته شدن این واژه از سوی عربی و صرف آن در یکی از بابهای آن زبان، واژه مهندس به معنی اندازه گر از آن ساخته شده است. اما امروزه در میان عامه کسی که هندسه بداند را مهندس خطاب نمی‌کنند بلکه مهندس به کسی اطلاق می‌شود که به یکی از علوم مهندسی آشنا باشد.

در ابتدا، مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند پدید آمد و به سازندگان پلها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، و سپس این مفهوم (مهندس) درانگلیس و سایر کشورها هم ظاهر شد.

وظایف یک مهندس

وظایف مهندسی بدین گونه‌اند که یک مهندس میبایست محدودیت‌های مربوطه را تشخیص دهد تا بتواند به دستاوردهای لازم برسد. محدودیت‌ها شامل منابع در دسترس، محدودیت‌های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش‌ها یا افزایش‌های آینده، و دیگر عامل‌ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت‌پذیر بودن، و کاربردی بودن می‌باشد. با درک این محدودیت ها، مهندس، شناسه‌ها و مشخصات حدودی که یک شیء یا سامانه می‌تواند در چارچوب آن ساخته شود را مشخص کرده و ارائه می‌دهد. از اینرو ملاحظات بسیاری بر روی کار مهندسی تأثیر دارند. که از آن دسته ملاحظات دقت بالا و توانایی تحلیل کنش ها و وا کنش ها می باشد.

یک مهندسی موفق در بالا رفتن سطح زندگی بشر تاثیر بسزایی می گذارد بنابراین یک مهندس علاوه بر دانستن قوانین فیزیکی وشیمیایی جهان هستی، باید از قوه تخیل بالایی بر خوردار باشد که موجب گسترش دانش بشر می شود. یک مهندس با در نظر گرفتن قوانین و استفاده بجا از آنها و ترکیب موثر برخی از آنها قادر خواهد بود نیاز های اجرایی نسل بشر را در کمترین زمان و با بالاترین بازده بر طرف سازد.

مهندس با درک بهتری که از قوانین هستی دارد علاوه بر طراحی تولید و راه اندازی در زمینه نیاز های حال و آینده بشر، باید از قدرت تحلیل خود در رسیدن به بهترین بازده تلاش کرده و بهره وری را افزایش دهد .مهندس کسی است که مساله را به شکل فرمول در می اورد.

 

مهندس روز مهندس معرفی رشته های مهندسی
(۰) دیدگاه