دست‌یابی به رشد شخصی

۷۳ بازدید

رشد شخصی نیازمند دانش، نگرش تازه به زندگی و تمریناتی است. مسایل و مشکلات خود را به دقت شناسایی کرده و در جهت حل آن‌ها اقدام کنید. چرا که اجتناب از مشکلات و انکار آن‌ها، حتی اگر بسیار کوچک باشند موجب پیچیده‌ و سنگین‌تر شدن بار آن‌ها می‌شود. در صورتی که به تنهایی از پس آن‌ها برنمی‌آیید، از اطرافیان و یا یک متخصص کمک بگیرید.

 تغییراتی را در زندگی خود ایجاد کنید: تغییر بخشی از زندگی و رشد است، اما به خاطر داشته باشید که تغییرات سریع و ناگهانی به اندازه تغییر نکردن مضرند. پس در پی تغییرات تدریجی و گام به گام باشید. تغییر اصولی زمانی اتفاق می‌افتد که طی زمان و با کسب دانش، آگاهی و تجربه‌اندوزی ایجاد شود.

گاهی تنهایی و خلوت با خود را تجربه کنید: گاه تنها بودن به ما کمک می‌کند درباره خودمان چیزهای زیادی بیاموزیم. اگر به اندازه کافی برای خود وقت گذاشته باشیم از بودن با دیگران بیشتر لذت میبریم.

به زیبایی های درونی خود بیفزایید: شاید همه افراد نتوانند ظاهر زیبایی داشته باشند، اما تمامی انسان‌ها می‌توانند شخصیتی دلنشین داشته باشند. افرادی که زیبایی درونی دارند، در واقع از زیبایی ظاهری نیز برخوردار می‌شوند. آن‌چه باعث زیبایی درون می‌شود صداقت، مهربانی، صمیمیت و ... است.

در برقراری یک رابطه خوب با اعضای خانواده تلاش کنید: روابط با اعضای خانواده اساس بسیاری از ارتباطات و دوستی‌ها از جمله ارتباط زناشویی است. برای ایجاد یک رابطه سالم و دوستانه، به نیازها و آرزوهای طرف مقابل احترام گذاشته، به آن‌ها اعتماد داشته باشید و برای آن‌ها وقت بگذارید. اگر در حال حاضر چنین ارتباطی در خانواده حاکم نیست، بهتر است با مشورت با اعضای خانواده، برای بهبود روابط خانوادگی چاره‌ای بیندیشید.

برنده بودن را تمرین کنید: گاه در زندگی گاه دچار این اشتباه می‌شویم که بر روی شکست‌هایمان تمرکز زیادی می‌کنیم و در همین زمان نقاط قوت دیگران را می‌بینیم و در مقایسه با بهترین‌ها خود را یک شکست‌خورده خواهیم دید. در چنین شرایطی فراموش می‌کنیم که همچون دیگران مخلوطی از نقاط قوت و ضعف‌ها هستیم.

بر احساس حقارت غلبه کنید: همه‌ انسان‌ها ممکن است در شرایط خاص یا در برابر افراد خاص احساس کمبود کنند و خود را فاقد مهارت‌هایی بدانند. اغلب این احساس حقارت را با انکار یا پنهان کردن جبران می‌کنیم، ولی در درون همواره نگران آشکار شدن این ناکامی هستیم. این احساس‌ها ما را از ورود به برخی موقعیت‌ها بازمی‌دارد. بنابراین اگر احساس می‌کنید در حیطه خاصی مهارت لازم را ندارید در پی آموختن آن باشید و اجازه ندهید این ضعف در ذهن شما بزرگ و بزرگتر شود. بهترین راه غلبه بر حس حقارت تجربه حس موفقیت است. این امر با تمرین امکان‌پذیر است.

 

مسئولیت‌پذیر باشید: استقلال یکی از خواست‌های همیشگی انسان است. اگر می‌خواهید فردی مستقل باشید، ابتدا باید فردی مسئولیت‌پذیر و متعهد باشید. به عبارت دیگر به افکار، احساسات و مسئولیت‌هایتان آگاه و هشیار باشید.

سعی کنید در زندگی تعادل را رعایت کنید: مطالعه، تفریح، استراحت، کار و ... همه بخشی از زندگی هستند نه همه آن، و انجام افراطی هر یک از آن‌ها فرد را از جنبه‌های دیگر بازمی‌دارد. گاه افراد در تحلیل خود به وقایع و موقعیت‌ها متعادل نیستند و همه چیز را سیاه و یا سپید می بینند. بنابراین در تحلیل مسایل سعی کنید نکات مثبت و منفی را در کنار هم ببینید و متعصبانه قضاوت نکنید. چرا که همین تفاوت‌هاست که باعث زیبایی زندگی می‌شود. 

شما می‌توانید با تمرکز بر حیطه‌های فوق و تمرین در زمینه آن‌ها زندگی را از دریچه تازه این بنگرید و به رشد شخصی برسید.

  

(۰) دیدگاه