برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی روانشناسی "مهارت ارتباط موثر بین فردی"

۱۰۸۱ بازدید
برگزاری کارگاه آموزشی تخصصی روانشناسی "مهارت ارتباط موثر بین فردی"

این کارگاه به همت انجمن علمی گروه روانشناسی موسسه در روزهای پنجشنبه مورخ 16 و 23 اسفند ماه با حضور جمعی از دانشجویان دانشکده علوم انسانی در سالن جلسات موسسه اقبال لاهوری برگزار گردید.

 

در این کارگاه آقای محمدجواد ربانی پارسا به عنوان مدرس حضور داشتند. ایشان در ابتدای جلسه مقدمه ای را در باب موضوع کارگاه ارائه نمودند و اظهار داشتند معنای ارتباط موثر برای یک روانشناس، در اصل همان حاصل ارتباط و تماس دو جانبه مشاور و مراجعه کننده است و مزایای زیادی در مهارت ارتباط موثر وجود دارد؛ به نحوی که گاهی به تبع یک ارتباط اصولی و مطلوب می توان تحولی در خصوصیات و ویژگی های فردی و اجتماعی و زندگی مخاطب ایجاد نمود و یک روانشناس زمانی می تواند یک مشاور خوب و اثرگذار باشد که تجربه لازم را داشته باشد و یا از یک متخصص مهارت های ارتباطی موثر را بیاموزد.
موضوع کارگاه، بحث بسیار مهمی است بویژه در شرایط فعلی که هم دانشجویان و هم اساتید با مشکلات عدیده ای مواجه هستند. مسائل و مشکلات روحی و روانی در هر سطحی باید از طریق اصولی و علمی برطرف شوند در غیر اینصورت این مشکلات می تواند به مسائل جدیدتر و جدی تری تبدیل شود که این امر روند مشاوره و درمان را مشکل می کند. ضمن اینکه ما اعتقاد داریم بیماری های روانی گاهی می تواند به طریق خاص خودش حالت اپیدمی و مسری هم پیدا کند، در اغلب اوقات خود فرد متوجه بیماری خود نیست، لذا در این زمینه باید فرهنگ سازی، اطلاع رسانی و آموزش های لازم به افراد داده شود.  
ایشان سپس از حضار خواستند اهم مشکلات و مسائلی را که در ارتباط خود با افراد و مراجعان دارند مطرح نمایند تا در مورد آنها بحث شود.

سپس حضار به طرح مسائل و مشکلات پرداختند که اهم آنها به شرح زیر است:
1. چگونگی درک مفاهیم و منظور مراجعان
2. چگونگی برقرار ارتباط کارامد
3. سوال هایی پیرامون ابزار های ارتباطی
و...
 
همچنین در این جلسه بر روی موضوعات ذیل نیز بحث و تبادل نظر انجام شد. نحوه جلب اعتماد مراجعه کننده، تأکید بر ثبات عاطفی (هر لحظه یک جور نبودن)، پرهیز از افراط و تفریط  و...
در پایان شرکت کنندگان گواهینامه حضور در کارگاه را دریافت نمودند.

 

(۰) دیدگاه