گزارش تصویری دیدار جناب آقای محمد شهریار، سرکنسول محترم جمهوری اسلامی پاکستان با جمعی از اساتید موسسه

۳۷۴ بازدید

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری جناب آقای محمد شهریارسرکنسول جمهوری اسلامی پاکستان در مشهد مقدس با حضور در موسسه و دیدار با دکتر تاجری سرپرست موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری و تنی چند از اساتید و اعضای هیات علمی، در پی نشستی به گفتگو پرداختند.
در این دیدار دکتر تاجری سرپرست موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری در سخنانی اظهار داشت: در نشستی که هفته پیش باتفاق تنی چند از همکاران خدمت سرکنسول محترم جناب اقای محمد شهریار بودیم عرض کردم که
اگر انگلیسی ها در قرن نوزدهم به هند نیامده بودند الان نیاز به مترجم نبود و همه به فارسی صحبت می کردیم چرا که فارسی برای هفتصد سال زبان رسمی و دیوانی در شبه قاره بوده است. او افزود زبان فارسی بخشی از هویت پاکستان است صدها نسخه فارسی و هزاران سند اداری از جمله اسناد و معاملات ملکی و همین سرود ملی جمهوری اسلامی پاکستان که غالبا به زبان فارسی است خود گواهی است بر این مدعا. و عرض کردم که روابط ایران و پاکستان تعامل معمول دو همسایه نیست بلکه روابط عمیق و مبتنی بر نزدیکی های فرهنگی و اشتراکات اعتقادی هزاران ساله است.
دکتر تاجری افزود: این موسسه با توجه به اینکه علامه محمد اقبال لاهوری از سرآمدان ادبیات فارسی و نخبگان بیداری شرقی در جهان اسلام است به پاسداشت تکریم این مصلح فرهیخته نام اقبال لاهوری را بر خود نهاده و نیز بر این باور است که علامه اقبال لاهوری می تواند حلقه اتصال کشورهای مشرق زمین به ویژه اسلام دوستان و بالاخص دو کشور برادر ایران و پاکستان باشد .
سرپرست موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری خاطر نشان کرد: ما در این دانشگاه که مزین به نام اقبال فیلسوف، متفکر و شاعر پارسی زبان پاکستانی است و در سال 1385 در ساختمانی به زیر بنای حدود 6500 متر ایجاد شده در حال حاضر دارای 2100 دانشجو در مقاطع کاردانی ، کارشناسی و کارشناسی ارشد با 32 رشته تحصیلی در حوزه های فنی ، مهندسی ، علوم انسانی و هنر هستیم که 49٪ ان را اقایان و 51٪ را خانمها تشکیل می دهند که از این تعداد 24نفر غیر ایرانی هستند .
در ادامه آقای محمد شهریار سخنان خود را آغاز نمودند و ضمن تشکر از دعوت سرپرست محترم موسسه بیان داشتند که درواقع موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری ادامه کنسولگری پاکستان است و این مجموعه را از خود میدانیم.
ایشان تصریح کردند که فرهنگ مشترک باعث نزدیکی دو کشور به یکدیگر شده است و مردم پاکستان علاقه بسیار زیادی به ایران دارند و به همین دلیل است که ارتباطات بین دو کشور به قرن ها پیش بازمیگردد.
اقای محمد شهریار سرکنسول محترم کشور دوست و برادر، پاکستان نیز در این نشست اظهار داشت : یکی از اولویت های اصلی ما گسترش همکاری های آموزشی و آکادمیک است که حوزه بسیار مهمی برای گسترش روابط بین دو کشور میباشد.
ایشان از دانشجویان، اساتید و کارکنان موسسه آموزش عالی اقبال لاهوری دعوت کرد تا از کنسولگری پاکستان و موزه موجود در آن بازدید به عمل آورند تا این امر موجب ارتباطات بیشتر بین دو مجموعه گردد.
سپس برخی از اعضای محترم هیات علمی و اساتید موسسه به گفتگو با آقای محمد شهریار برای ارتباط هرچه بیشتر علمی و آموزش با کشور پاکستان پرداختند.
در انتها، سرکنسول محترم به همراه سرپست مجموعه از بخش های مختلف این موسسه آموزش عالی بازدید به عمل آوردند.

 

(۰) دیدگاه