کارشناسی ناپیوسته معماری

۵۰ بازدید

مهندسی تکنولوژی معماری

اطلاعیه مهم برای دانشجویان ورودی مهر 1390

برای دریافت اطلاعیه اینجا کلیک کنید.

معماری (پارسی سره: مهرازی) هنر و دانش طراحی ساختمان‌هاست. تعریفی گسترده‌تر از معماری می‌تواند طراحی کلیه محیط ساخت و ساز، از شهرسازی و محوطه‌سازی گرفته تا طراحی مبلمان و فراورده‌ها را نیز در بر بگیرد. معماری تجسم عینی و کاربردی کردن هنر در زندگی روزمره‌است. محیط اطراف ما را طبیعت زنده و ساختمان که ساختهٔ معمار است فرا گرفته‌است.

معماری در لغت به معنای علم بنائی و آباد سازی آمده و معمار  به معنای بسیار عمارت کننده و کسی است که در آبادانی جهان می کوشد.
قدمت معماری به عنوان یک فن برای ایجاد سرپناه، به قدمت تاریخ بشر می رسد اما معماری امروزه در جهان ترکیبی از صنعت ساختمان سازی به علاوه هنر، فلسفه، جامعه شناسی، روان شناسی اجتماعی، اخلاقی، اقتصاد، جغرافیای طبیعی و انسانی، برنامه ریزی و توسعه اقتصادی و علوم طبیعی نظیر زیست شناسی و محیط زیست است.
از این رو می توان گفت که رشته مهندسی معماری به دلیل این خصلت و به ویژه با توجه به ماهیت هنری و نقش مهمی که خلاقیت هنری در آن ایفا می کند اساساً با سایر رشته های مهندسی متفاوت است.

دروسی مانند ترکیب ها، طراحی ها، دروس نظری معماری دروس خاصی هستند که عموماً به شیوه آتلیه ای یا کنفرانس های دانشجویی برگزار می شود و از نظم و قاعده مشخصی پیروی نمی کنند. مفاهیمی که در این دروس وجود دارد برپایه طرز تفکری کاملاً متفاوت با دروس دبیرستان بوده بدین رو موفقیت فرد در دوره دبیرستان و کنکور تضمینی برای اقبال فرد در این دروس به شمار نمی رود. داشتن استعداد هنری و به کار گرفتن عنصر خلاقیت در روند طراحی لازم موفقیت است.

صنعت و بازار کار

فارغ‌التحصیلان رشته معماری در نهایت می‌توانند در زمینه‌های زیر ایفای نقش کنند:

طراحی (تک بنا یا مجموعه زیستی کوچک)، از طراحهای اولیه تا مراحل اجرایی کار و طراحی اجزا عناصر تشکیل دهنده بنا.

رهبری و سرپرستی دفاتر مشاور معماری (مهندسی مشاور)

 نظارت عمومی و عالی بر صحت انجام کار در عملیات اجرایی ساختمانی (مهندسی ناظر)
 مدیریت و هماهنگی اجرایی پروژه‌های معماری (مدیریت پروژه)
 تأسیس و سرپرستی مؤسسات پیمانکاری و احداث ساختمان.
همکاری با کلیه متخصصینی که کارشان با ساماندهی فضای زیست مرتبط است، مانند اکولوژیست‌ها، جغرافی دانان، اقلیم شناسان، برنامه ریزان اقتصادی و اجتماعی و. . . .
طراحی پارک‌ها و میادین شهری و محوطه سازی.
مشارکت در پروژه‌های برنامه ریزی و طراحی شهری و شهرسازی.
طراحی تک بناها در مقیاس کوچک و انجام دکوراسیون داخلی.
انجام کارهای پژوهشی و آموزشی در زمینه طراحی فضای زیست.

 

تعداد کل واحدهای درسی این دوره

دروس عمومی9 واحد

دروس پایه 8واحد

دروس اصلی 22 واحد

دروس تخصصی 29 واحد

دروس تخصصی 2 واحد

جمع کل واحد   70 واحد

 

 

دروس عمومی

تاریخ اسلام- معارف اسلامی- متون اسلامی- تربیت بدنی2- انقلاب اسلامی و ریشه­های آن

 

دروس اصلی

شناخت و طراحی معماری روستا- مبانی نظری معماری- آشنائی با معماری معاصر- سازه­های فلزی- سازه­های بتونی- مدیریت و تشکیلات کارگاهی- روش­های طراحی و تولید صنعتی- آشنایی با معماری اسلامی2- تنظیم شرایط محیطی2- تاسیسات مکانیکی و الکتریکی

 

دروس پایه

ریاضی عمومی2- کاربرد نرم­افزارهای ترسیمی- انسان، طبیعت، معماری

 

دروس تخصصی

زبان تخصصی- طراحی معماری2- طراحی معماری3- طراحی معماری4- طراحی معماری5- طراحی نهایی( پروژه)- آشنایی با مرمت ابنیه- کارآموزی

(۰) دیدگاه