کارشناسی

۶۱ بازدید

مهندسی تکنولوژی الکترونیک

 الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در دوره گاز، خلاء و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می کند. به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می توان به دو شاخه اصلی "ساخت قطعه و کاربرد مداری قطعه" و "طراحی مدار" تقسیم کرد.

بازار کار:

با توجه به کمبود متخصص در این رشته ، موقعیت های شغلی فراوانی برای فارغ التحصیلان وجود دارد. شرکتهای مخابراتی، تولید و توزیع برق، شرکتهای تابعه وزارت نفت و بسیاری از کارخانجات صنعتی و تولیدی به طور کلی به استخدام مهندسان الکترونیک می پردازند.

مشاغل فارغ التحصیلان

کارشناس ابزار دقیق

کارشناس سیستم های کنترل رایانه ای

کارشناس سیستم های الکترونیک

 

نقش و توانایی فارغ التحصیلان

فارغ التحصیلان قادر به انجام امور زیر می باشند:

کار با سیستم های میکرو پروسسوری و کنترل صنعتی

تجزیه و تحلیل مدارهای الکترونیکی

شناخت و کاربرد مدارهای مجتمع و منابع تغذیه

شناخت مدارهای مخابراتی و خطوط انتقال

برنامه سازی به یکی از زبان های برنامه سازی


ادامه تحصیل:

فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می گیرد، می تواند در یکی از این گرایشها (اختیاری) یا رشته ای که برق زیر مجموعه ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید. این رشته به صورت: مهندسی برق- الکترونیک، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرایش های: میدان، سیستم، موج، رمز، مایکرونوری) برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته ای (دو گرایش مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است. برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، می توان، در هر یک از زیرشاخه های تخصصی‌تر گرایشهای یاد شده میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است این زیر شاخه ها، گرایشهای تخصصی تر این چهار گرایش است. امکان ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای یاد شده در مقطعهای کارشناسی ارشد و تا حد زیادی در دوره دکتری، در داخل کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دلیل کاربردی بودن آن در بسیاری از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایشها و دانشها را فراهم می کند.

تعداد واحدهای درسی دوره کارشناسی پیوسته الکترونیک به صورت زیر است
دروس عمومی 22 واحد
دروس پایه 28 واحد
دروس اصلی 56 واحد
دروس تخصصی 35 واحد
جمع کل واحد 141 واحد

(۰) دیدگاه