روز جهانی بهداشت گرامی باد

۲۲۴ بازدید

18 فروردین(7 آوریل) روز جهانی بهداشت گرامی باد

بهداشت علم و هنر پیشگیری از بیماری‌ها، طولانی کردن عمر و بالا بردن سلامتیبه‌وسیلهٔ کوشش‌های اجتماعی است.لذا به مناسبت فرا رسیدن این روز و اهمیت رعایت بهداشت فردی بخصوص ناخنها که یکی از مصادیق مهم این مقوله است، مقاله ا ی در همین خصوص برای مطالعه ی شما عزیزان در نظر گرفته ایم.

میکروبها در زیر ناخنها جا خوش کرده اند.

شما هر چقدر هم که دستهایتان را بشویید و آنها را تمیز نگه دارید و حتی مرتب از آب گرم و صابون استفاده کنید باز هم نخواهید توانست آنچه را در زیر ناخنهایتان اتفاق می افتد کنترل کنید. در مورد میکروبهایی که در زیر ناخنها جا خوش می کنند واقعیتهای شگفت انگیزی وجود دارد که ممکن است چیز زیادی درباره آنها ندانید. بدین ترتیب:
1 ) سعی کنید ناخنها را با روشی که ذکر می شود تمیز نگه دارید، زیرا آنها می توانند پناهگاهی برای تجمع میکروبها و موجب ابتلا به بیماریها باشند. طبق یافته های محققان باکتریهای مسبب اسهال و استفراغ اغلب در زیر ناخنها رشد می کنند.
و اما علت ؟
مواردی همچون تعویض پوشک بچه، نظافت محیط حمام و تماس دستها با گوشت خام و تکه کردن آن بدون استفاده از دستکش می تواند به دعوت میهمانهای ناخواسته خطرناکی به زیر ناخنها منجر شوند.
2 ) ناخنهای مصنوعی نیز جزو پرمیکروب ترین موارد شمرده می شوند. به گفته متخصصان، آنها شاید به ظاهر تمیزتر از ناخنهای طبیعی به نظر برسند، اما در حقیقت این طور نیست، چون آنها آنچه را در سطح زیرین شان اتفاق می افتد، نشان نمی دهند، بنابراین برعکس ظاهر زیبا به دلیل وجود میکروب زیاد در باطن آن قدر هم زیبا نیستند.
محققان بر این باورند که میزان میکروبهای موجود در زیر ناخنهای مصنوعی به مراتب بیشتر از ناخنهای طبیعی است.
3 ) بد نیست بدانید بیشتر میکروبهای مهلک و کشنده در زیر ناخنهای کارمندان بیمارستانها مخفی می شوند و درست زمانی که شما تصور می کنید محیط یک بیمارستان کاملاً ایمن و سالم است، ناخنهای پزشکان یا پرستاران آن می تواند عامل اصلی انتقال عفونتهای مرگبار به بدن بیماران شود.
با این اوصاف از محیط بیمارستان نباید بترسید، اما از این هم نترسید که از پرستار یا فردی که از بیمار شما مراقبت می کند بخواهید قبل از هر بار معاینه یا رسیدگی به وی دستهایش را بشوید.
4 ) در اینجا از آقایان هم معذرت می خواهیم چون گویا ناخنهای آنها کثیف تر و پرمیکروب تر است. البته این گفته ما نیست، بلکه یافته های محققان ثابت کرده میکروبهای زیر ناخنهای آقایان نسبت به خانمها بیشتر است.
حال نوبت خانمهاست تا این مسأله را بیشتر مورد توجه قرار داده و مرتب به آقایان خانواده یادآور شوند قبل از انجام هر کاری دستهایشان را بشویند.
5 ) شاید این گونه به نظر برسد افرادی که ناخن می جوند ناخنهای تمیزتری دارند اما کاملاً اشتباه است، زیرا نتایج علمی از آن حکایت دارد که جویدن ناخن شاید باکتریهای زیر ناخن را از بین ببرد، اما فرد با این کار میکروب بیشتری را از راه دهان وارد بدن خود می کند.
* راه حل چیست؟
بنابر نظر برخی از متخصصان بهداشت و سلامت می توان با صرف هزینه ای بسیار کم و با تهیه برس کوچکی برای تمیز کردن ناخنها از ابتلا به بسیاری از بیماریها پیشگیری کرد.
برای این کار همچنین می توان از مسواکی که دیگر برای دندانها کاربرد ندارد استفاده کرد، به طوری که هنگام شستشوی دستها، زیر ناخنها را با مسواک کاملاً برس بکشید. بدین طریق بسیاری از میکروبهایی که در طول شستشوی عادی دستها در زیر ناخنها باقی مانده اند، از بین خواهند رفت.
پرسش مهمی که در اینجا مطرح می شود آنکه هر چند مدت یکبار باید دستها را شست؟ اگر بگوییم اکثر اوقات، غلو نکرده ایم. البته شستشوی مرتب دستها را نباید با وسواس اشتباه گرفت چون در طول روز میکروبهای مختلف زیادی در زیر ناخنها جمع می شوند که اگر با شستشو از بین نروند عواقب ناخوشایندی را به دنبال خواهند داشت.
دست دادن با همکاران، برداشتن گوشی تلفن، لمس دستگیره در و... همه از مواردی هستند که سبب تجمع میکروبها در زیر ناخن می شوند. از این رو سعی کنید پس از هر بار بیرون رفتن از منزل حتماً دستهایتان را خوب بشویید.
اینها نکات ساده، اما بسیار مهمی هستند که در حفظ سلامت و بهداشت افراد در خانواده بسیار مؤثرند.

منبع: اینترنت   

 ترجمه: ملیحه تراب پور

(۰) دیدگاه